Bibelstudium 2. kvartal 2018

Pilotprojekt fra Tyskland

Bibelstudietiden sabbats formiddag er det tidspunkt, hvor størstedelen af kirkens medlemmer og venner af kirken fordyber sig i Guds ord sammen. Som udgangspunkt bruges det bibelstudiemateriale, der er udarbejdet af verdenskirken, som er tilgængeligt verden over. Unionsbestyrelsen har besluttet, at der – som et pilotprojekt – tilbydes et supplerende bibelstudiemateriale til de eksisterende bibelstudielektier. Materialet er udarbejdet af den tyske union og bruger de samme emner og bibeltekster, men har et tydeligt europæisk (tysk) islæt. Det er skrevet med bibelteksten i centrum på et letforståeligt sprog og er bygget op omkring én tekst til hver dags afsnit. Teksten understøttes af en kort forklaring, der uddyber baggrunden for teksten, en tanke til fordybelse og et åbent spørgsmål til eftertanke. Der er i første omgang indgået en aftale med den tyske union om at oversætte 2 kvartalers bibelstudier. Herefter vil vi bede medlemmer i de danske menigheder om at evaluere dette ”nye“ materiale. 

Henrik Jørgensen

 

 

 

7. april: Kap 1 - En universel konflikt

14. april: Kap 2 - Daniel – at leve i krisetider 

21. april: Kap 3 - Åbenbaringen – Jesu vidnesbyrd

28. april: Kap 4 - Frelsesvished

5. maj: Kap 5 - Kristus i helligdommen

12. maj: Kap 6 - Lov og lovløshed

19. maj: Kap 7 - Jesu taler om endens tid

26. maj: Kap 8 - At tilbede skaberen

2. juni: Kap 9 - Ondskabens akse

9. juni: Kap 10 - ”Drag ud fra hende, mit folk …!“

16. juni: Kap 11 - Guds segl eller dyrets mærke

23. juni: Kap 12 - Afgørelsen

30. juni: Kap 13 - Fuldendelsen

 

  2018 02BStyskForside

Download
hele bogen
som pdf

Missionsberetninger 2 2018 1

Download
missionsberetninger
som pdf

 

 Find vores kirker og afdelinger