Åbning af Hope Channel Island nærmer sig

Iceland May2018 Media training street interview

Femten islandske frivillige gennemførte en hel weekend med medietræning den 11.-13. maj 2018. Ideen var simpel, nemlig at inspirere de meget talentfulde islandske mediefrivillige med kreative ideer, og at give dem viden, både teknisk og praktisk, om hvordan man skaber indhold, der skal bruges på video websteder og på sociale medier.

Træningen blev leveret af Victor Hulbert, TED Kommunikation og Medieredirektør, og af Yngvar Børresen fra Hope Channel Norway. "Jeg glæder mig virkelig til at se, at Hope Channel Island bliver realiseret og etableret," udtalte Børresen. Han taler fra erfaring som præsten, der først etablerede Hope Channel Norway. 

Læs mere her

 BIBELVERS

Rom 12,1
Så formaner jeg jer, brødre, ved Guds barmhjertighed, til at bringe jeres legemer som et levende og helligt offer, der er Gud til behag – det skal være jeres åndelige gudstjeneste.
Find vores kirker og afdelinger