Stor åbningsceremoni for Hope Channel Sverige

 

Den 10. februar 2018 fejrede Syvende Dags Adventistkirker i Sverige den officielle premiere for Hope Channel Sverige.

I stedet for at have en stor åbningsceremoni på et fancy mediecenter, blev fejringen afholdt på alle de lokale menigheder.

Hope Channel Sverige bliver en integreret del af de lokale kirkeaktiviteter. Hope Channel Sverige er en webbaseret kanal, da det er billedformatet, der bruges af de fleste svenskere. Med begrænset personale i medieafdelingen vil stationen primært tilbyde undertekstprogrammer fra Hope Channel-netværket, men producerer også en række podcasts og lydbøger. 

Læs mere herBIBELVERS

Gal 5,1
Til den frihed har Kristus befriet os. Stå derfor fast, og lad jer ikke atter tvinge under trælleåg!
Find vores kirker og afdelinger