Jóhann E. Jóhannsson bliver ny økonomichef for Adventistkirken i Norge

13.06.13 – af Tor Tjeransen / Foto Tor Tjeransen (dm)

Det offentligjorde formanden for Syvende Dags Adventistkirken i Norge Reider J. Kvinge i sidste uge. Jóhannsson overtager efter Terje Dahl som er blevet leder af Norsk Bogforlag.

Jóhannsson har siden 2004 været økonomichef i den Tran-Europæiske Division (TED) som har 22 medlemslande i Europa.

"Det er et privilegium igen af få Jóhannsson med på holdet som økonomichef i Norge. Han er en af de dygtigste økonomer kirken har", siger Reider J. Kvinge i en kommentar. Kvinge påpeger at Jóhannsson har været med til at opbygge mange af de systemer som man benytter i økonomiafdelingen, og at det er en god følelse at få en der kender til de norske forhold som økonomichef.

"Jeg er taknemlig for den støtte og tillid som unionsbestyrelsen har vist mig, og det er et privilegium at få lov til at kommet tilbage til Norge igen", siger Jóhannsson der indtil hans tiltrædelse i TED netop var økonomichef i Norge.

Tidspunktet for tiltrædelsen er endnu ikke afgjort men det bliver engang til efteråret.

 BIBELVERS

Joh 3,16

For således elskede Gud verden, at han gav sin enbårne søn, for at enhver, som tror på ham, ikke skal fortabes, men have evigt liv.

Find vores kirker og afdelinger