Følg med fra den Europæiske ungdomskongres

31.07.13 - af tedNEWS (dm)

Den Europæiske ungdomskongres begyndte i går aftes med et stort opsat åbningsprogram. Sådanne ungdomskongresser finder sted hvert 5. år, og samler unge fra hele Europa.

the power_of_one_2Der forventes at omkring 3.000 unge samles i byen Novi Sad, Sarbien og omkring 4.000 vil være til stede på lørdag. Møderne bliver under temaet "The Power of One". Det bliver en spændende kongres med inspirerende talere så som Gilbert Cangy, David Asscherick, Matthew Gamble, Patrick Johnson, Dejan Stojkovic og mange flere. Der er planlagt meget i de 5 dage som kongressen foregår, lige fra morgen bøn til lovprisning om aftenen og dåb.

Kongressens facebook side vil dagligt blive opdateret med billeder, video og andet interessant, og den kan besøges på facebook.com/ayceuropeBIBELVERS

Es 44,22
Jeg udsletter dine overtrædelser som en sky, dine synder som et skylag. Vend tilbage til mig, for jeg har løskøbt dig.
Find vores kirker og afdelinger