lyd li

Lad Lydspor fra Bibelen ramme din øregang

24.01.14 – af Dennis Møller

I forbindelse med Bibelselskabet i år har 200 års jubilæum vil 12 danske musikkere fortolke en bibeltekst. Den første fortolkning stod musikeren Sys Bjerre får, og hendes inspiration er kommet fra Prædikerens bog kap 3, vers 1-17.

Om dette projekt siger Sys Bjerre:
"Det, jeg godt kan lide ved Bibelen, er, at den ved, hvad den vil. Der er altid et budskab i teksterne, og der bliver ikke sparet på de store armbevægelser. Det er meget inspirerende, og mange af de temaer, der bliver beskrevet, er jo stadig aktuelle," siger Sys Bjerre.

Lyt til sangen her og læs mere om Lydspor fra Bibelen projektet.

 BIBELVERS

Jos 13,1
Da Josva var blevet gammel, højt oppe i årene, sagde Herren til ham: »Nu er du gammel, højt oppe i årene, og der er stadig meget land tilbage at erobre.
Find vores kirker og afdelinger