Weet-Bix

Australierne vælger Weet-Bix som deres mest foretrukne morgenmad 

26.08.14 – af Sanitarium Health & Wellbeing staff (dm)

Den Syvende Dags Adventistdrevet og ejet morgenmadsproducent Sanitarium, har endnu en gang fået deres mest kendte produkt Weet-Bix stemt ind som Australiernes med foretrukne morgenmadsprodukt, ifølge en undersøgelse som Reader's Digest har lavet.

I den årlige uafhængige forbrugerundersøgelse i Australien, blev Weet-Bix også stemt ind på top 10 over varemærker som der er mest tillid til. Her blev det til en 9ende plads, uf ad hundredvis af produkter i 46 forskellige kategorier.

Todd Saunder, administrerende direktør for Sanitarium, siger at det er en ære at Weet-Bix er blevet anerkendt som et af Australiens mest tillidsfulde varemærker.

"Australske familier har vågnet op til Weet-Bix i mere end 85 år. Australierne stoler på at Weet-Bix vil hjælpe dem til at starte deres dag godt. De ved at Weet-Bix smager godt og giver dem nok næring til at kunne klare dagen der ligger forud," udtaler Saunders.BIBELVERS

Åb 21,1
Og jeg så en ny himmel og en ny jord. For den første himmel og den første jord forsvandt, og havet findes ikke mere.
Find vores kirker og afdelinger