bg2

Adventistgruppe hjælper at stoppe børneægteskab i Bangladesh
18.11.16 – Tekst og foto: adventist.org

Med 65 procent af sine piger gift, før de fylder 18, har Bangladesh blevet identificeret som at have verdens højeste børneægteskaber til piger yngre end 15, i henhold til 2016 World Report af Human Rights Watch. En adventist gruppe er blandt de centrale ikke-statslige organisationer i Bangladesh der arbejder ihærdig med dette problem.


Gruppen "Barnets rettigheder og beskyttelse" (CRP) , et initiativ fra Adventistkirken i Bangladesh har stort fokus på børnemishandling og forebyggelse af børneægteskaber. Det overordnede mål med CRP er at nå fællesskaber gennem adventist skoler. Der er etableret en 24-timers hotline for børn, der er i fare eller voksne, der ønsker at rapportere en sag om børnemishandling.  Inden oprettelsen af ​denne ​hotline, har CRP stille og roligt dannet en sti med omfattende uddannelse og ressourcer. Siden starten i 2014 har CRP koordinator Ofelia Raksham og hendes to medarbejdere, Rancy Biswas og Rony Sircar, flittigt arbejdet på at skabe forståesle for dette problem blandt kostskoler og kirker, især i landområderne, hvor høj fattigdommen og stærke kulturelle traditioner har bidraget til en højere forekomst af børnemishandling og børneægteskab. 

 


.BIBELVERS

Joh 14,12
Sandelig, sandelig siger jeg jer: Den, der tror på mig, han skal også gøre de gerninger, jeg gør, ja, gøre større gerninger end dem, for jeg går til Faderen
Find vores kirker og afdelinger