polen full

Hacksaw Ridge skaber muligheder for vidnetjeneste i Europa
28.11.16 – Tekst og foto: adventist.org

Adventisternes Bogforlag i Polen har trykket og udgivet 30,000 kopier af et blad der normalt kun udgives i et oplag af 3,000.

Mere end 100 Adventistungdommer i byer over hele Poland har brugt November på at besøge Biografer, gader og stræder for at fortælle om filmen Hacksaw Ridge der portrætterer Desmond Doss og hans heroiske krigstjeneste. Resultatet af det efterfølgende opsøgende arbejde er at der nu er bibelstudier og flere der besøger den lokale Adventistkirke.  Læs mere på engelsk her.

 


.BIBELVERS

Jak 5,16
Bekend derfor jeres synder for hinanden, og bed for hinanden om, at I må blive helbredt. En retfærdigs bøn formår meget, stærk som den er.
Find vores kirker og afdelinger