Kroatisk præst modtager menneskerettighedspris

Kroatiks pris

Tekst & Foto: TED News

Pastor Dragutin Matak modtog som en af 3, den Kroatiske Menneskerettighedspris for 2016. Prisen blev givet i Zagreb. Sammen med Dubravka Šimonović og Inoslav Bešker, fik de prisen for deres arbejde med at fremme forståelse for religiøs frihed og mellemkirkelig dialog.

Den Kroatiske Helsinki Komite blev grundlagt i Mars 1993 for at arbejde for Menneskerettigheder i Kroatien. De ansatte er lokale NGOer som intellektuelle, advokater, kunstnere og journalister. 

Dr. Matak er en Kroatisk Adventistpræst som er dybt involveret i religiøs frihed i sit hjemland og på Balkan. Han arbejde og stemme er dybt værdsat i sit eget land og udover landegrænser. I sin takketale vægtlagde Matak behovet for personlig ansvar i at arbejde for religiøs frihed og menneskelige rettigheder.

 

 BIBELVERS

Rom 6,14
Synden skal ikke være herre over jer, for I er ikke under loven, men under nåden.
Find vores kirker og afdelinger