Kristen bog har 125 års jubilæum

TED news

Den kristne bestseller, "Vejen til Kristus" har i 125 år været til inspiration og opbyggelse for mange mennesker i hele verden. Bogen er oversat til mange sprog og har været med til at ændre manges liv. I nogle få kapitler, fremstiller forfatteren, Ellen G. White, de vigtige skridt på vejen til at blive og forblive en troende. Bogen giver opmuntring og retning. Indholdet er skrevet i Amerika for over 125 år siden, og det første eksemplar blev udgivet i Chicago. Selv om bogen blev skrevet for en anden tid, er indholdet tidløst og aktuelt. Ellen G. White skrev en del artikler efter Generalkonferencen i 1888 hvor budskabet om Jesu retfærdighed var i specielt fokus, og hun blev efterfølgende tilskyndet til at samle en del af dette materiale i en bog, som så blev i bogen Vejen til Kristus.

Hør TEDs leder, Raafat Kamal m.fl. vise det første eksemplar og fortælle om bogen.

 BIBELVERS

Sl 23,6
Godhed og troskab følger mig, så længe jeg lever, og jeg skal bo i Herrens hus alle mine dage.
Find vores kirker og afdelinger