Dramaserie i 10 dele

vision

Tekst/Foto: TedNews

At forstå fortiden giver inspiration til fremtiden. Dette er mottoet og tanken bagved en dramaserie, som er under planlægning og produktion. Serien er inspireret af filmen ”Tell the world”, som viste, hvordan adventbevægelsen startede og udviklede sig. Det nye dramaprojekt fortæller historien om, hvordan adventbevægelsen kom til Europa. Optagelserne forsøger at formidle alle de bestræbelser og ofre, der blev gjort, og er baseret på historiske dokumenter og andet materiale.  ”Jeg tror mange af kirkens medlemmer ikke rigtig kender til vores historie her i Europa. At producere en sådan serie kan bidrage til større forståelse for vor menigheds oprindelse og have en positiv effekt på os i dag,” siger Corrado Cozzi, kommunikationsleder for EUD og ideskaberen bag dramaserien. Der er planlagt 10 episoder. 

Læs mere her

 

 

 BIBELVERS

Luk 8,50
Men da Jesus hørte det, sagde han til ham: »Frygt ikke, tro kun, så vil hun blive frelst.«
Find vores kirker og afdelinger