Dukketeater med kristent budskab

Barn ser paa fullarticle

Foto: Widar Ursett/ADAMS

På Holedagen i Hole kommune, nær Hønefoss i Norge, forkyndte nogen af menighedens unge Evangeliet gennem dukker, midt blandt masser af andre aktiviteter som feks. racerbiler, håndværk og mad. Både ADRA, Tyrifjord videregående skole (TVS), Tyrifjord barne- og ungdomsskole (TBUS), samt Adventistkirken var strategisk pladseret på opløbssiden. De bød på både kager, informationsbrochurer og løfter om en mødeserie, hvor Luther og Reformationen skal fejres.

Sigrunn Eckhoff, forstander i den lokale Adventistkirke havde nok den holdning, at "hvis ikke bjerget kommer til Mohammed, må Mohammed komme til bjerget", og var derfor til stede for at tale med deltagerne på Holedagen.
"Vi er her for at få opmærksomhed og gøre vores menighed kendt" udtalte hun.

Læs mere her

 BIBELVERS

Sl 31,8
Jeg vil juble og glæde mig over din trofasthed; du så min nød og tog dig af mig i mine trængsler.
Find vores kirker og afdelinger